Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która weszła w życie 1 lipca 2024 roku, wprowadza szereg zmian mających istotne znaczenie zarówno dla samych obywateli Ukrainy jak i firm zatrudniających cudzoziemców.
Oto szczegółowe zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy od 1 lipca 2024 roku:
1️⃣ Przedłużenie ważności dokumentów:
Przedłużenie ważności dokumentów pobytowych, wiz krajowych, zezwoleń na pobyt czasowy i innych dokumentów uprawniających do pobytu i pracy w Polsce, wydanych obywatelom Ukrainy. Dokumenty te będą ważne do 30 września 2025 roku.
2️⃣ Zmiany w świadczeniach:
Uchylenie jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie. Jednak możliwość przywrócenia tego świadczenia pozostaje otwarta na wypadek kolejnego wzmożonego napływu obywateli Ukrainy.
3️⃣ Uszczelnienie systemu pomocy:
Ograniczenie możliwości nadużywania systemu udzielania pomocy w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Świadczenie na zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia mogło być przyznane jedynie do 30 czerwca 2024 roku.
4️⃣ Ochrona dla dzieci nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego:
Rozszerzenie ochrony na małoletnie dzieci obywateli Ukrainy i ich małżonków, które nie posiadają obywatelstwa ukraińskiego, umożliwiając im dostęp do instytucji pomocowych.
5️⃣ Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy:
Skrócenie terminu, w jakim pracodawca musi poinformować o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, z 14 do 7 dni. Wymagane jest również wskazanie minimalnego wynagrodzenia i innych istotnych warunków pracy w powiadomieniu.
6️⃣ Nowe rozwiązania w zakresie legalizacji pobytu:
Umożliwienie ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin oraz wprowadzenie nowej procedury przekształcania uprawnień pobytowych w zezwolenia na pobyt czasowy.
Jesteś zainteresowany szczegółami wprowadzonych zmian? Skorzystaj z moich szkoleń lub konsultacji.
Jeśli interesuje Ciebie więcej informacji na temat prawa migracyjnego i zatrudniania cudzoziemców to zachęcam do śledzenia mnie na LinkedIn.
Autor: Paweł Jaworski